Lazer Yazıcı Nedir?

  • Yazar : Yazıcı ve Fotokopi Makineleri İzmir, Aydın, Muğla, Manisa
  • 10 Oca 2020

Lazer yazıcı, matbaanın icadından bu yana geliştirilen ve kullanılan pek çok basım ve çoğaltma cihazlarının günümüzde altın standardı sayılmaktadır. Ev ve ofislerde kullanılan yazıcılar kağıdın kullanılmaya başlanmasından bu yana olmasa da kağıt kullanılana dek hayatımızda var olacaktır.

Lazer yazıcılar; günümüzde kullanılan en nitelikli ve en yüksek çözünürlüğü suna yazıcı türüdür.

Lazer Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

Lazer yazıcıların başlıca özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Renkli baskı
  • Hızlı kopyalama
  • Toner kartuşu ile kullanılmaktadır
  • Baskı, fotokopi, tarana ve faks işlevleri bulunmaktadır.
  • Usb bellek ya da Clopud hesaptan yönlendirilebilmektedir.

Toner tasarruf modu ile daha fazla verim almak mümkündür.

Aynı zamanda lazer yazıcıların ilk sayfa baskı süresi önemlidir. Yazıcının yeterince ısınması için ilk sayfanın baskısı biraz uzun sürebilmektedir. Bu nedenle lazer yazıcı alırken ilk baskı hızının ne kadar olduğu danışmanınıza sormanız gereken bir konudur.

Lazer Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Lazer yazıcılar günümüzde hem ev hem de çalışma ortamında sıklıkla tercih edilmektedir. Daha çok ofis ve büro malzemesi olarak görülen yazıcılar arasında lazer yazıcıların tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri; hızlı basım yeteneği olması ve sarf malzemelerinin diğer yazıcı türlerine göre daha ekonomik olmasıdır.

Lazer yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; baskı ve kopyalama hızıdır. Aynı zamanda ram potansiyeline de dikkat etmek gerekmektedir. Öyle ki diğer yazıcılardan ayrılan bir özelliği de satır değil sayfa taramasıdır. Bu nedenle de ram bulunmaktadır. Ancak piyasadaki bazı lazer yazıcıların ram gücü düşüktür ve bu durum kullanım konforunu ve ömrünü olumsuz etkilemektedir.

Günümüzde piyasada satılmakta olan 3 yazıcı türü bulunmaktadır. Bunlar; mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu yazıcılar ve lazer yazıcılardır. Lazer yazıcılar gerek kullanım konforu gerekse de zamandan kazanma açısından diğer yazıcı türleri arasından öne çıkmaktadır. Bu nedenle lazer yazıcıların tercih edilmesi önerilmektedir. Lazer yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kağıt türüdür. Kullanmak istediğiniz fotokopi kağıdı ile uyumlu bir lazer yazıcı tercih edilmelidir.